Všetko, čo máme radi.

AJ MY SME EKO!

AJ MY SME EKO!
24.04.2019

Skvelá správa priatelia všetky naše prevádzky sú od apríla vyzbrojené kompostovateľnými obalmi a slamkami.

Vo všeobecnosti sú teraz v ponuke rôzne typy prírodných materiálov, z ktorých sa ekologické obaly vyrábajú.

 

BIOPLAST

Biodegradovateľné plasty sú na pohľad nerozoznateľné od bežne používaného plastu. Najčastejšie sú vyrobené z kukuričného, resp. prírodného škrobu. Dokonca majú rovnaké funkčné vlastnosti, predsa je tam ale zásadný rozdiel, sú rozložiteľné za dva dni na biomasu! Čo je podstatné, je že nie sú vyrobené z ropy, neškodia vášmu zdraviu a teda ani okoliu. A to ani pri vysokých teplotách.

 

 

CUKROVÁ TRSTINA

Je vlastne materiálom, ktorý je odsúdený do koša. A reálne by nenašiel využitie, z vlákna cukrovej trstiny sú vyrobené najmä krabičky na take-away a jednorazové misky a taniere. Materiál má vysokú teplotnú odolnosť, kľudne ho dáte aj do mraziaceho boxu, alebo v ňom zohrievať jedlo v mikrovlnke. Na rozdiel od polystyrénu je  úplne bezpečný a neuvoľňuje do jedla žiadne škodlivé látky, ani pri vyšších teplotách.

 

 

PALMOVÝ LIST

Jednorazový riad z palmových listov je váhovo veľmi ľahký, ale stále dostatočne pevný a odolný. Vyrába sa z vylisovaných listov palmy Areca, ktoré sa až po odpadnutí zberajú. Výrobný proces je teda úplne šetrné k stromom a prírode. Tieto palmové listy  boli používané pre jedálenské účely po stáročia. Proces výroby nevyžaduje žiadne chemické látky, alebo ťažkú  fabrikáciu. Materiál sa do dvoch mesiacov úplne rozloží a to v úplne prírodnom prostredí.

 

 

DREVENÁ DÝHA

Používa na výrobu jednorazových tanierov, príborov a iných vecí používaných ku konzumácií jedla a nápojov. Je to samozrejme úplne kompostovateľný, bezpečný a vizuálne atraktívny materiál.

 

 

CELULÓZA

Sa využíva hlavne na menuboxy, misky na polievku / šalát, poháre na čaj a kávu. Výrobky sú skrátka určené na styk s teplým jedlom alebo nápojom. V niektorých prípadoch sa izolujú poháre a misky z vnútornej strany ešte vrstvou PLA plastu, ktorý izoluje produkt od tekutiny a následného ľahkého presiaknutia a roztrhnutia.

 

 

Všetky tieto spomínané prírodné materiály majú za cieľ jedno. Pomôcť odľahčiť prírodu, a to pri  výrobnom procese, ale hlavne aj po ich použití. Navyše sa neuvoľňujú jedovaté látky, ktoré nie sú ľudskému telu prospešné, do horúceho jedla (ako je to v prípade obeda v polystyréne.

 

 

A ako to vyzerá teda u nás?

  • Naše obaly sú vyrobené z kukuričného škrobu, rastlinných škrobov a vlákien z cukrovej trstiny bez použitia polyméru, sú čisto prírodné bez umelých hmôt. Čo preklade znamená, že sú bio degradovateľné a v prírode úplne rozloží bez akéhokoľvek zaťaženia.
  • Papierové tašky, ktoré ponúkame sú doslova kompostovateľné a v odpade či prírode sa rozpadnú na neškodné látky.
  • Separujeme všetok náš odpad vyprodukovaný na prevádzkach. :)
  • A snažili sme sa zájsť ešte ďalej a vyfarbovacie prestierania, ktoré nám ostanú v reštaurácií wagamame venujeme deťom do o.z. Plamienok a škôlky Baby Care na kreslenie.

 

 

 

Komentáre

Petra - 24.05.2019 / 11:38

Biodegradovateľné neznamená v zásade, že sa niečo len tak v prírode rozloží. V každom príde PLA plast sa len tak sám od seba nemôže rozložiť. Áno, jeho pôvod je biologickejší, ale treba ho kompostovať. A žiaľ nie je možné použiť domáci kompostér, ale priemyselný kompostér. Čo sa týka samotnej celulózy, proces jej výroby je tak neekologický, že neviem či sa dá vôbec hovoriť o nejakej ekológii, keby sme už teda zabudli, že celulóza sa vyrába zo stromov, na čo možno ľudia zabúdajú keď kričia My sme les. Úplný recklát totižto nie je možné použiť na výrobky, ktoré majú priamy styk s potravinou, samozrejme z hygienických dôvodov.